Догляд та обрізка винограду навесні

Обрізка винограду — це важлива частина догляду за кущем. В першу чергу, вона потрібна для того, щоб сформувати з кучерявою лози, яка являє собою один довгий втеча, компактний кущ, що займає порівняно невелику площу. Також обрізка допомагає розподілити надходження поживних речовин так, щоб забезпечити найбільшу врожайність. Способів і правил обрізання куща існує маса. Об’єднує їх всіх загальний принцип: дотримуватися баланс між розміром вегетативної частини і здатністю кореневої системи її живити. Проводиться обрізка винограду навесні і восени, рідше влітку.

 

Існує кілька основних понять, що застосовуються у виноградарстві, коли мова заходить про обрізку.

  • Рукав— це перша частина куща, яка створюється при формуванні. По суті це гілка, яка регулярно дає нові плодоносні лози. Створення рукава займає зазвичай три роки, живе він близько десяти років.
  • Плодова стрілка— це однорічна лоза. З її бруньок (вічок) розвиваються плодоносні пагони.
  • Сучок заміщення— це коротко обрізана однорічна лоза, з якої на майбутній рік вирощують плодові стрілки.
  • Плодоносить (плодову) ланка — це ділянка, на якому присутній плодоносна лоза і втечу, обрізаний на сучок заміщення.

Інструмент для обрізки винограду — простий садовий секатор. Лезо повинно бути добре підігнаний, рухомі частини і пружини змазані. Гострий секатор залишає гладкий і рівний зріз, який швидко гоїться. Розташовувати секатор на гілці потрібно правильно: наполеглива губа повинна бути звернена до видаляється частини пагона, а ріжуча — до зростаючої, щоб не пошкодити деревину лезом упору.

 

Обрізка винограду навесні — тонкий процес, що вимагає врахувати багато факторів. Відразу після висадки саджанця, при створенні рукавів вона застосовується практично повсюдно.

На формування плодоносного куща йде три роки. Молоду лозу, яка тільки почала рости, в перший сезон не чіпають. Її вкривають на зиму обрізаною, так як в такому вигляді стійкість до морозу вище. По весні з лози починають формувати кущ. Для цього дивляться, скільки пагонів відросло за попередній сезон. Якщо два, то їх вкорочують, залишаючи на кожному по два очка. Якщо втеча один, то залишають чотири вічка. Врешті-решт повинен вийти один або два рукави, від яких згодом будуть відходити плодоносні лози. Така форма куща називається четырехрукавным віялом і зустрічається найбільш часто.

Навесні наступного сезону також проводиться обрізка майбутніх рукавів на два очки. За літо кущ пустить молоді пагони, їх варто зберегти на зиму, не видаляючи.

На початку третього сезону можна вже приступати до формування плодових ланок. Для цього потрібно вибрати дві лози, зростаючі ближче до кореня, на кожному рукаві. Найнижчу лозу обрізати на сучок заміщення і на плодоносящую лозу.

Весняна обрізка винограду, який вже дає урожай, починається з видалення слабких і тонких пагонів, пошкоджених лоз. Перевагу віддають середнім за розміром розвиненим яке визріло пагонам, видаляючи занадто тонкі і товсті (жируючі). Важливо робити це до початку весняного сокоруху і правильно виконувати зріз: він повинен бути косим і спрямованим у бік від знаходиться нижче вічка. Це робиться для того, щоб у разі «плачу» лози пасока не затікала на око, інакше він може не розпуститися.

Весняна обрізка проводиться в комплексі з осінньої. Восени проводять попередню обробку перед укриттям кущів на зиму: видаляють тільки частину пагонів, щоб мінімально пошкодити виноград і підсилити захист від холоду. За попередньою осінньої обрізки вічок на втечу залишають більше, ніж планують отримати пагонів. Такий комплекс застосовується в зонах укривного вирощування.

 

Якщо в районі трапляються пізні весняні заморозки, то варто максимально відтягнути обрізку, так як вона змушує нирки розпускатися пізніше. Молоді і не стійкі до морозу кущі восени не обрізають, залишаючи цей процес до весни. Також не можна надто зволікати з обрізанням і чекати набухання бруньок, тому що в цьому випадку вони слабшають і стають крихкими.

У разі якщо заморозки все-таки сталося і пошкодили зимуючі бруньки, пагони і однорічні лози, слід застосувати обрізку. Минулорічні пагони необхідно коротко обрізати, щоб знаходяться поруч з сплячих нирок виросли нові пагони на майбутній рік. Якщо морозом побило тільки зелені пагони і суцвіття, то однорічні лози трохи вкорочують. При цьому з решти бруньок виростають пагони, які дадуть урожай у цьому ж сезоні. При пошкодженні кінців пагонів і листя обрізка не потрібно.

Якщо ж при заморозках загинули нирки, і восени кущ не обрізали, урожайність можна відновити. Для цього потрібно залишити на старих гілках кращі плодоносні лози і видалити максимум непотрібних і пошкоджених пагонів, лоз і рукавів. Коли зелені пагони розвинуться, слід ще раз прорідити кущ, залишаючи тільки найсильніші з них.

Щодо обрізки винограду навесні існують різні думки. З одного боку, пошкодження куща перед довгою і важкою зимою небажано. Необрізані кущі зимують краще: власні листя і пагони захищають від морозу. Тому варто дочекатися весни і обрізати отзимовавший виноград на початку сезону. З іншого боку, весняна обрізка винограду небезпечна тим, що рани на лозах загоюються погано, а якщо пошкодити їх на початку сокоруху, то можна викликати «плач» лози, що негативно впливає на врожай і може навіть знищити кущ.

Отже, весняну обрізку варто проводити з обережністю, враховуючи особливості клімату, специфіку грунту і конкретного сорту винограду.