Як обрізати дерева

Кожен садівник повинен знати, що обрізка плодових дерев - найнеобхідніший спосіб для формування крони, росту і плодоношення рослин в саду. У комплексі догляду за садовими деревами, обрізка плодових дерев має найважливіше значення поряд з іншими діями: внесення добрив, полив, аерація (повітря збагачується на кисень, необхідний для дихання коренів рослин), мульчування, обробка від шкідників і хвороб.
Тільки комплексний догляд, а також багаторічна практика дозволяють досягнути основної мети обрізки - регулювання росту і плодоношення, що збереже здоров'я і довголіття дерева.

Обрізка важлива й необхідна і для молодих плодових дерев, що починають плодоношення; і для дорослих дерев, щорічно плодоносних; а також для старих дерев, з нещорічним плодоношенням.

Для чого обрізувати дерева?

Основною метою обрізання дерев є отримання збалансованого малогабаритного і здорового дерева, яке щорічно плодоносить і дає якісні плоди. 
Дерева ми обрізуємо для того, щоб: сформувати міцний і здоровий скелет дерева, контролювати ріст дерева, формуючи крону; завдяки обрізці збільшується розмір плодів, поліпшується зовнішній вигляд плодів, покращується загальний стан дерева, всі плоди і гілки мають кращий доступ до сонячних променів і повітря (підвищує імунні властивості організму і рятує дерево від хвороб і шкідників), зменшується кількість шкідників і хвороб.
Якщо не обрізувати дерева, то розмір дерева різко збільшується, а кількість і якість плодів різко зменшується, зимостійкість слабшає. Обрізка регулює процеси росту розвитку і плодоношення рослини в цілому, і в окремих його частинах.

Коли обрізати дерева

·         Обрізка дерев раньою весною ( початок березня). Проводиться до початку сокоруху, коли мине небезпека сильних морозів. У березні обрізку починають з молодих зерняткових садів (яблуня, груша).

·         Весняна обрізка (кінець березеня – початок квітня). В березні обрізається велика частина культур, починаючи з більш молодих дерев, обрізаються зерняткові (яблуня, груша…) і кісточкові (черешня, вишня,абрикос…).

·         Обрізку і формування молодих дерев потрібно закінчувати до початку сокоруху, тому що обрізка в більш пізні терміни послаблює молоді рослини через втрату запасних поживних речовин, які є у гілках.

·         Пізньо-веняна обрізка дерев (травень-червень). Пізню обрізку дерев роблять під час і після цвітіння, іноді навіть в першій половині червня. Дорослі дерева можна обрізати і після початку сокоруху.Бажано обрізати в пізні терміни старі дерева, для обмеження розмірів крони, щоб послабити відновлювальні ростові процеси.

·         Літня обрізка плодових дерев. Проводиться на деяких плодових культурах, наприклад, на абрикосі. Така обрізка призводить до більш пізнього цвітіння у наступному році, що дозволяє уникнути втрати врожаю під час весняних заморозків.

·         Осіння обрізка плодових дерев і кущів. (Листопад) Обрізка дерев восени проводиться, як правило, з санітарною метою. Восени проводять обрізку старих дерев, яблуні і груші, а також восени обрізають кущі: смородини (чорна і червона, біла), агрусу, малини, тощо.

 

 

Обрізка дерева та формування крони

1.      Перший рік обрізки молодого дерева. Однорічний саджанець без гілок потрібно вкорочувати(косий зріз) на висоті 1 м від землі. Зріз робіть косий над добре розвинутою брунькою (всі зрізи змазуйте садовим варом). Після появи листочків, обірвіть знизу листя до висоти 60 см, щоб залишилося 4-5 бруньок, з яких виросте перший ярус майбутнього дерева.

2.      Другий рік обрізки молодого дерева. У дворічних саджанцях відберіть 4 – 5 сильних пагонів для закладення першого ярусу скелетних гілок. Основні гілки (4-5 скелетні гілки) вкоротіть на третину або половину їх довжини, залежно від сорту (якщо гілки виросли на 50- 60 см, обріжте довжину, залишивши 25см вище скелетних гілок).

3.      Третій рік обрізки молодого дерева. На третій рік закладається 2 ярус скелетних гілок на 60-80 см від першого. Ті гілки, які виросли на 1 ярусі (4-5, які виросли із купленого саджанця), на кожній з них лишаємо по 2 гілочки і точку росту (основна і 2 гілочки), вкорочуємо їх, залишаючи по 5 – 6 бруньок.


Щоб крона не загущувалась, щороку обрізуйте ті пагони, які ростуть до центру крони, і ті які перехрещуються і труться одна об одну. Обростаючу деревину розміщуйте на скелетних гілках через 20 см так, щоб вони не конкурували з скелетними гілкам. Ті пагони, які виросли найдовшими за 1 рік, вкоротіть на половину. Сорти плодових дерев з сильними гілками вкорочуйте на третину.
Обрізку молодих дерев і саджанців проводять тільки весною до початку сокоруху у дерев.